napisane w wolnym czasie, kiedy to przemyślenia na temat macierzyństwa i tematów pobocznych w głowie mej miejsca wolnego już dla siebie znaleźć nie mogą
| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
O autorze
Zakładki:
Inspirujące
LEKTURA OBOWIĄZKOWA
Mama Zone
Męskim okiem widziane
Namiętnie poczytuję
TEŻ MOJE
To właśnie MIŁOŚĆ
W uśpieniu
Lilypie Kids Birthday tickers Liczniki na stonę
Kategorie: Wszystkie | 1001 drobiazgów
RSS
sobota, 20 listopada 2010

Poranek.
Mamy lekkie opóźnienie, bo to w sumie już późny poranek, a właściwie wczesne przedpołudnie.
Szybciutko spiłowywuję sobie paznokcie.
Hania w tym czasie tradycyjnie robi przegląd mojej podręcznej kosmetyczki.
Skrupulatny przegląd.
Każda rzecz wyjmowana jest pojedynczo, oglądana ze wszystkich stron i pod każdym kątem. Następnie odkładana na bok. I tak kolejno kontrolę przechodzą cztery pilniki (dwa papierowe, jeden szklany i jeden mineralny), cążki, nożyczki, kilka drewnianych patyczków, wsuwka do włosów, polerka do paznokci,  radełko, czyścik itd. Następnie każda z tych rzeczy wkładana jest z powrotem do kosmetyczki. Pojedynczo! I oczywiście podczas tej czynności następuje powtórna lustracja każdego z ww przedmiotów. Jakiekolwiek nieśmiałe próby zasugerowania, że można hurtowo wrzucić te wszystkie szpargałki do kosmetyczki natrafiają na głośny i kategoryczny opór.
A czy wspomniałam, że kosmetyczka jest na zamek?
Hania oczywiście testuje rówież otwieranie i zamykanie.
Wielokrotnie oczywiście.

Kilka dłuuuuugich chwil później.
Idziemy z Hanią po świeże ciuszki dla niej. Hania jest właśnie po śniadaniu, które częściowo przemieściło się na jej bodziaka i właśnie wrasta w strukturę materiału przechodząc w stadium przepoczwarzania się w kolejne plamy nie do usunięcia. Hani komoda z ciuchami jest na piętrze. Mamy więc do pokonania 16 schodów. Aby umożliwić doskonalenie się dziecięciu w motoryce, schody Hania pokonuje własnoręcznie, a właściwie własnonożnie i własnoręcznie.
Takiej okazji oczywiście nie przepuści nasz domowy kontroler jakości. Każdy stopień wymaga dokonania dogłębnej analizy pod kątem przebiegu usłojenia drewna, ilości sęków, istniejących mikrouszkodzeń itp. Każdy kurzowy pyłek wymaga badania organoleptycznego pod względem struktury, smaku  i innych walorów. Dodatkowo niezbędny jest komentarz słowny dla każdej nowonapotkanej rzeczy. I chroń nas Boże, jeśli przez zapomnienie zostawimy coś na którymś ze stopni.

Tak samo sprawa się ma z jedzeniem i z wieloma innymi wydawałoby sie, że zwykłymi czynnościami.

Przy zasypianiu było oczywiście skrupulatne sprawdzanie twardości materacyka - centymetr po centymetrze :)22:38, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 listopada 2010

- "Ooo,  jaki ładny chłopczyk. A jak ma na imię?"
- "Hania" - odpowiadam z uśmiechem
-"...." (i tu następuje chwila konsternacji)
A wszystko dlatego, że Ośrodek Decyzyjny czyli ja - matka owego "ślicznego chłopczyka" nie ulega ogólnemu trendowi nakazującemu dziewczynki ubierać w róże (i nie o kwiatki bynajmniej tu chodzi).  Młodociana ma pecha, że jej rodzicielka uczulenia dostaje na widok od stóp do głów w róże odzianych dziewczątek. Skąd taki pinktrend? Próbowałam dociec i oto jakie informacje zebrał mój wywiad.
Na Śląsku w zamierzchłych czasach był zwyczaj ubierania dzieci adekwatnie do ich płci. Był więc i niebieski. Był i różowy. Ale o dziwo (i tu zdziwiłam się bardzo), to chłopców ubierano w różowe, a dziewczynki w niebieskie. A dlaczego? Ma to swoje korzenie w chrześcijaństwie. Niebieski jest kolorem maryjnym. Matka Jezusa zwyczajowo przedstawiana była w szatach koloru niebieskiego - stąd kolorem "przeznaczonym" dla dziewczynek był błękit. Czerwień natomiast, szkarłat i inne jego odmiany i odcienie (w tym różowy)  to kolor Chrystusowy. Więc chłopcom przypisano kolor różowy.
Ale to było dawno temu, zanim jeszcze nastała era odzianych w róże lalek Barbie. Przed erą pani Joli Rutowicz, Dody,  itp., które to panie kolor ten w oczach mych i psychice skutecznie zohydziły.

Poruszyłam też tę kolorystyczną tematykę z jedną panią psychoterapeutką.
I co usłyszałam.
Kolor czerwony przypisany jest do erotyki; jest to kolor seksualny. Kobieta, kiedy chce podkreślić tę cechę w sobie, niejako wystawić ją przed szereg innych swoich cech, zaakcentować swoją seksualność używa wtedy właśnie koloru czerwonego. Stąd więc mamy ponętne usta pociągnięte krwistoczerwoną pomadką, czerwone (choć skutecznie rywalizuje na tym polu i w tym wydaniu czerń) kuszące dessous, seksowne szkarłatne szpilki na niebotycznych obcasach itd.
Małoletnie nie powinny etapować w tak dosłowny sposób swoją seksualnością, stąd dla nich przeznaczona jest wersja light (wyblakła wersja czerwonego - czyli różowy).
Brrr....

Dlaczego ja jestem antagonistką cukierkowosłodkich różowoodzianych panienek?
Bo nie lubię sztampy.
Bo nie lubię jak kogoś wtłacza się w jakieś nakazy, zakazy i inne takie.
Bo tęcza jest kolorowa, a nie w monochromie.
Bo lubię na przekór.
Bo dziecko ma jeszcze czas zanim zacznie etapować swoją seksualnością.
Bo rajstopki z traktorami i koparkami na dziewczęcych nóżkach też fajnie wyglądają.
Bo nie lubię ograniczeń.
Bo stereotypy w moim mniemaniu są "be".

A jeśli zdarza mi się robić zakupy dziecięcych ubranek w sklepie (co zdarza mi się dość rzadko, a to z racji tego, że Hania odziedziczyła w spadku po kuzynie, kuzynce i innych dzieciach z sąsiedztwa masę ciuchów) to nieodmiennie na pytanie ekspedientek dla chłopca, czy dla dziewczynki? odpowiadam "a czy to ważne? ważne żeby było wygodne, ładne i praktyczne w ubieraniu, no i żeby mój portfel nie klękł przy płaceniu. A czy będzie z kwiatuszkami, czy z samochodzikami to naprawdę mało istotne."

Niestety róż jest wszechobecny.
Znalazł się i w haninkowej szafie. Różowe cudeńka napływały zewsząd szerokim strumieniem od znajomych przybywających w nasze progi z gratulacjami narodzin dziecięcia.  Ale nie ogłaszam jeszcze stanu klęski żywiołowej. W odwodzie jest na szczęście jeszcze cała gama niebieskości, zielonego i w innych kolorach tęczy ubranek.

Dlaczego więc jak myślałam o napisaniu tego posta miałam dziwne poczucie dysonansu?

Bo jak spojrzałam na Hanulkę to zobaczyłam, że dziecię me od stópek po szyjkę ubrane jest w tonacji różowej.

Czyżby brak konsekwencji i gołosłowność?
Zapewniam, że był to jednorazowy "wypadek przy pracy".

21:55, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 listopada 2010

... dostałam.
Takie wrażenie miałam po przeczytaniu wywiadu Agnieszki Jucewicz z brytyjską pisarką Rachel Cusk w Wysokich Obcasach. Dla zainteresowanych link http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,8642830,Nie_jestem_z_waszego_plemienia.html.
Czytając, czułam, że moje myśli i odczucia dotyczące macierzyństwa, które kłębiły się w mojej głowie od pewnego czasu (właściwie była to istna plątanina), powoli, nitka po niteczce są odplątywane i właściwie nazywane. Ktoś w końcu uporządkował to wszystko co ostatnio zapętliło się i coraz bardziej motało w głowie mej.

Kiedy kobieta rodzi dziecko i staje się matką to w jakimś sensie umiera.

Przez 33 lata mojego dotychczasowego życia jednym (co nie znaczy, że jedynym i dominującym) z elementów definiujących moją kobiecość był wygląd. Tak zostałam "zaprogramowana" m.im. przez wszechobecny przekaz mediów, społeczeństwo. Oczywiście nie jest to czynnik decydujący, ale jednak dotychczas był znaczący w moim zbiorze zawierającym elementy składające sie na moją kobiecość. I ten wygląd został w dość znaczny sposób nadszarpnięty przez ciążę i macierzyństwo. Kiedy żaliłam się, że mam problem z zaakceptowaniem swojego "nowego" ciała, jego galaretkowatości, rozstępów i tym podobnych przypadłości, najczęściej słyszałam powtarzane jak mantrę stwierdzenia "ale przecież masz dziecko". Wokół siebie nie znajdowałam zrozumienia dla mojej "żałoby" po dawnej Asi. Nikt nie dawał mi do tego prawa.
Na oswojenie się, zaakceptowanie, zaprzyjaźnienie i zżycie się ze starym miałam przecież darowane całe 32 lata. To nowe mam od roku. Inne, moim zdaniem brzydsze (no nic nie poradzę, że nie jest w moim guście). Na razie przyglądam się mu. Minął rok, a ja ciągle nie potrafię odnaleźć w sobie zgody i akceptacji na to, jakie jest teraz. Potrzebuję czasu. I myślę, że nie jest to fanaberia jakiejś kobiety, dla której wygląd jest czynnikiem decydującym i miernikiem jej atrakcyjności. Absolutnie nie jestem typem kobiety, dla której problemem o zagadnieniu globalnym jest kolor włosów, czy wzorek na paznokciach.
Moje stare ciało umarło. Pogrzebać je musiałam. Ale nadal noszę w sobie po nim żałobę.

Klepsydrę wywiesić mi przyjdzie również po umyśle moim. W kołowrotku matczynych zajęć i spełnianiu obrządku w obejściu wokół dziecięcia mego, stymulacja mojego mózgu jest żadna. A on jak tlenu każda istota żywa, do życia podniet intelektualnych, kreatywnych wyzwań i odmiany w codzienności potrzebuje. A roczna już obsługa małoletniej jest niestety zajęciem powtarzalnym, rutyną z daleka zalatującym, jałowym.
Oczywiście obserwowanie rozwoju Hani daje mi powody do radości, ale mózg mój skowycze za znanymi mu z przeszłości dawkami adrenaliny, za nowymi wyzwaniami, za odmianą, za czymś niespodziewanym, wymagającym zaangażowania intelektualnego. Rozglądam się dookoła i  widzę, że niestety w mojej aktualnej rzeczywistości braki w tej dziedzinie występują. Niczym nie mogę tego w najbliższym czasie wypełnić.

Kiedyś była tylko Kobieta.
Teraz jest Matka i Kobieta (w takiej właśnie kolejności).
Na razie ta pierwsza ma decydujący głos i wiedzie prym.
Ale wierzę, że za lat kilka jak feniks z popiołów odrodzi się Kobieta.
I będzie to Kobieta bogatsza, bo wzbogacona przez doświadczenie macierzyństwa.  


poniedziałek, 15 listopada 2010

...o mały włos, a by się przetoczyła przez nasz dom.
Bujam się z Hanią przybroszkowaną do piersi. W pokoju półmrok, w domu cisza.
Słodziutkie dziecko w ramionach,
bliskość,
czułość,
po prostu sielanka.
I tak w tym sielankowym nastroju wspomnienia sprzed roku mnie nawiedzają, kiedy to Hania w takim właśnie półmroku, przy pełni księżyca się rodziła. W tym pokoju.
I mój jedyny podczas tego porodu krzyk, taki głęboki, rodzący się gdzieś w głębinach mojego ciała, który wybrzmiał jak pierwotny skowyt tuż przed tym, kiedy mogłam przywitać sie z córeczką...

Hania zasnęła. Więc i ja wracam do rzeczywistości. Ciało wędruje do drugiego pokoju, w którym mąż przebywa, ale myśli bujają się jeszcze w hamaku wspomnień.
ja (do męża mego skierowane to pytanie): Czy ja krzyczałam podczas porodu?
mąż szybko i zdecydowanie: tak
(bez ani jednego zająknięcia, ani jednej chwilki zawahania)
ja: czy jesteś tego pewnien?
mąż: przy parciu, tak, krzyczałaś
ja (nadal próbując nakierować go na prawidłowe wspomnienia): na pewno?
mąż (mający doskonałą pamięć): tak, krzyczałaś
ja (jeszcze nie zrezygnowałam): a jesteś pewien, że to były krzyki, a nie sapnięcia? Tak, to były sapnięcia. Na pewno tak było. Przecież ja pamiętam, że tylko raz zawyłam (tak na marginesie, rzeczywiście nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się wydobyć z siebie takiego dźwięku)
mąż: jestem pewien, mogłabyś ogolić mi głowę?- dorzucił, wręczając mi golarkę do włosów.
ja: ok.

zmiana scenerii: - łazienka państwa XYZ.
myśli me nadal zajęte liczeniem, sumowaniem, dodawaniem  - ogólnie tak zwaną buchalterią porodowokrzykową.
mąż potulnie głowę schylił, jak skazaniec na szafocie, a ja dzierżę w dłoni pracującą już golarkę.
ja: to musiał być jeden krzyk, przecież pamiętam (daję mężowi ostatnią szansę na zrehabilitowanie się)

mąż: no przecież mówiłem, że nie
ja tak patrząc to na głowę męża mego, to na golarkę zaczynam się zastanawiać nad użyciem środka perswazji w postaci owej golarki;
po chwili autorefleksji: w takim razie muszę zapytać Kasię - położną, która towarzyszyła nam przy narodzinach Hani, ale wiesz co, tymi swoimi odpowiedziami zburzyłeś mi cały " konspekt" mojej opowieści porodowej.

Bo podczas mojego razem z Hanią bujania się na fotelu zaczęła mi się snuć taka oto opowieść:
Pewnego listopadowego wieczora, kiedy świat spowijał już półmrok, a wszyscy święci mieli swój specjalny wieczór. Kiedy księżyc świecił w pełni, tej tajemniczej nocy dał się słyszeć wilczy skowyt, który uleciał gdzieś do gwiazd. A kiedy wybrzmiał - Ty pojawiłaś się na świecie.

No i sami widzicie, że nijak nie pasują mi tu jakieś cykliczne porodowe krzyki. 

piątek, 12 listopada 2010

...na męża mojego.
Z uwagi na zobowiązanie uczynione przeze mnie, że aż do grobowej deski, pilnie poszukuję jakiegoś "odczulacza", który by tę alergię zlikwidował, bądź przynajmniej złagodził objawy.
A wszystko zaczęło się od wydawałoby się, że niewinnego stwierdzenia: "Bo ja nie umiem, nie potrafię, nie mam piersi" - uczynionego przez ślubnego mego w reakcji na moje zapytanie rzucone z łazienki dlaczego nie pójdzie do płaczącej córki i jej nie uspokoi.
Krew mnie zalała w tym momencie (i absolutnie nie mam tu na myśli tej comiesięcznej, która przypisana jest mi z racji mojej płci). Ja też w swoim życiu wielu rzeczy nie umiałam, ale się nauczyłam. Pewnie, że usypianie i ukojenie dziecięcych niepokojów i smutków do wielce atrakcyjnych czynności zaliczyć nie sposób, ale w życiu nie jest nam dane tylko i wyłącznie łatwe i przyjemne. Czasem trzeba zakasać rękawy, zacisnąć zęby i z pokorą i cierpliwością pochylić się też nad tymi mniej atrakcyjnymi aspektami rodzicielskiego żywota.

Mam wrażenie, że ja niestety utonęłam w tym mniej atrakcyjnym aspekcie po uszy same.
A mój mózg umiera śmiercią powolną, rozłożoną w czasie. Moje szare komórki usychają z powodu braku umysłowej stymulacji. Przepraszam Cię córeczko, ale spędzanie z Tobą całych godzin na zabawie klockami, przeglądaniu obrazków w książeczkach, czy wchodzeniu z Tobą po schodach, nie wpływa w sposób stymulujący na mój mózg. Mam nadzieję, że przynajmniej Ty czerpiesz z tego wiele radości i stymulacji umysłowej.
Oczywiście podejmuję próby przeprowadzenia jakiś akcji ratunkowych umysłu mego, ale jak na razie z miernym skutkiem.
Bo u mnie próby rozpalenia jakiejś intelektualnej dysputy z Twoim tatą po jego powrocie z pracy z reguły kończą się nagłym błyskiem, a potem słychać tylko syk gasnącego płomyka. I otula mnie ciemność.
Wkroczyłam właśnie w ciemne strony rodzicielstwa. Mam wrażenie, że pochłania mnie owa ciemność coraz bardziej. Ginę w tym mroku...

22:09, wiklasia
Link Komentarze (1) »
środa, 10 listopada 2010

W końcu podjęłam decyzję.
Najwyższy już czas uczynić ten krok. I to w sensie dosłownym.
Dość już mam tej ciągłej rodzicielskiej kurateli.
Bo ileż można.
Dojrzałam do tego by zacząć po swojemu. By podążać swoim, a nie czyimś śladem.
Sama chcę obierać kierunki, w których chcę się udać. Podążać swoją własną ścieżką.
Dziś postanowiłam sie puścić.
I zrobiłam pierwszy samodzielny krok.
Ale rodziców proszę, by nadal byli na wyciągnięcie ręki, przynajmniej przez jakiś czas jeszcze. Zanim całkowicie nie zgłębię tajników samodzielnego chodzenia.

Hania lat 1 i 10 dni.

poniedziałek, 08 listopada 2010

... a Hanulka już jest.

Codziennie do tego raju sie wspina.
Maniakalnie często - najfajniej jest, jak rundki wspinaczkowe z dwudziestu cykli sie składają.

Wdrapuje się z radością wielką.
Maniakalnie wręcz wielką.

Wdrapanie się na piętro każdorazowo wybuchem radości obwieszcza.

A matka podąża za nią.
Nie żeby się matka na drugą stronę wybierała - broń boże.
Ale, a jakże. Asekurować trzeba. Bo dziewczątko na haju z radości i entuzjazmu spaść z tych schodów gotowa.


Ki diabeł mnie podkusił, żeby pokazać córci jak się po schodach wspina?
No i który z kolei to był, co podkusił żeby dom z pięterkiem zamiast parterówki wybudować?

Hanulkę wspinaczka po schodach za każdym razem do raju doprowadza - świadczy o tym każdorazowa hanulkowa ekstaza po pokonaniu ostatniego stopnia.
Mnie te wędrówki doprowadzają do bólu krzyża.


Każdemu jego raj?

22:40, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 listopada 2010

czas wprowadzić.
Czosnek czekał dziś na mnie cierpliwie w szafce z garnkami, w jednym z nich. Woreczek soli przewędrował sobie do szuflady pod piekarnikiem. Kawałek marchewki znalazłam w szufladzie między serwetkami.
Pilnuję tylko, żeby noże nie rozsmakowały się  przypadkiem w kuchennych wędrówkach.
Reszta osprzętu kuchennego może podejmować próby teleportacji.
Jednym słowem - nowe porządki nastały.
Hania urzędowała dziś w kuchni

21:56, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
środa, 03 listopada 2010

Tylko tutaj zapoznasz się drogi czytelniku z programem atrakcji w jakie obfitować może dzień z życia matki i jej rocznego dziecka.
Zapraszam do lektury.

7.00 - ignoruję Hani przebudzenie
7.15 - w dalszym ciągu staram się udawać, że śpię
7.30 - nie ruszam się, może uwierzy, że matka jeszcze śpi
7.45 - nadal udaję, ale są to już ostatnie podrygi
8.00 - udawać dalej nie sposób, trzeba wstać, a przynajmniej oczy otworzyć
8.05 - pierwszy poranny bieg matki, pęcherz rzuca wyzwanie do zawodów
8.30 - poranne spotkania z wodą i mydłem
8.45 - śniadanie dla Jaśnie Pani
9.00 - dziecko puszczone samopas, w tym czasie matka próbuje coś zjeść
9.00 - 10.40 - nazwijmy ten czas rekreacją (rekreacyjnie ma się Hania, matka próbuje poskromić domowy chaos)
10.40-14.00 - wycieczki fakultatywne (w programie przewidziana i wielce przez matkę pożądana odnowa biologiczna czyli drzemka - dotyczy młodego egzemplarza, matka w tym czasie za tragarza robi)

14.00-16.20 - powrót w progi domostwa, samowolka, kolejne próby czynione przez matkę w kierunku opanowania chaosu, dochodzą zajęcia kulinarne
16.20 - alleluja !!! na horyzoncie majaczy dodatkowe wsparcie dla matki - powrót do domu ojca małoletniej
16.25-17.00 - idylliczna scenka rodzinna - wspólne biesiadowanie
17.00 - 19.00 - matka wykończona walką z chaosem powoli zatraca kontakt z rzeczywistością - brak szczegółowych danych dotyczących tego okresu
19.00 - morskie wyprawy Hani (czytaj: łazienka + kąpiel)
19.15 - wieczorna uczta Hani
19.30- 20.00 - przedsenne opilstwo mleczne - Hani oczywiście
20.00 - 23.00 - alleluja (po raz drugi) - czas dla matki - w międzyczasie błogosławiona godzina 22.00 - mąż spać idzie i wtedy to NAPRAWDĘ jest czas TYLKO dla matki
23.00, 1.00, i inne godziny niezanotowane przez matkę - godziny alarmów i nocnych wezwań do sytuacji kryzysowych - mamusiu mleka, mamusiu nie chcę sama spać, mamusiu mleka, mamusiu ja zasnę tylko przy tobie, mamusiu mleka...

A Wy jak macie?

19:42, wiklasia
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 01 listopada 2010

Właściwie zamiast spójnika "i" bardziej adekwatny byłby spójnik "a".
A zamiast czasownika modalnego "może" właściwsze byłoby użycie czasownika "potrafić".
Zacznę więc jeszcze raz....
Więc - niby mały człowiek, a potrafi:
1) przewrócić świat dorosłego człowieka do góry nogami;
2) doprowadzić dobrze wychowaną kobietę nieużywającą przekleństw na skraj wytrzymałości psychicznej skutkującej przyśpieszonym kursem łaciny i intensywnym stosowaniem w praktyce tegoż języka
3) dokonać transformacji statecznego flegmatyka w wybuchowego choleryka
4) na nowo wyzwolić w człowieku pokłady dziecięcej radości, która z upływem lat  zdążyła już pokryć się patyną i z lekka zruścieć
5) odkurzyć w ciele dorosłego pamięć radości istnienia i zabawy
6) roztopić i zmiękczyć nawet najtwardsze tytanowe serca.
7) ...
8) ...
9) ...
itd.

I wychodzi z tego taka neverending story

21:28, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 października 2010

...chyba przyjdzie mi się zaopatrzyć. Powoli dochodzę do wniosku, że to najlepsze wyjście. Wczoraj złapałyśmy panę po raz czwarty w przeciągu trzech zaledwie miesięcy. Jakaś czarna seria czy coś?
Do tej pory uważałam, że nie ma to jak solidne, pompowane koła w wózku dziecięcym.
Do tej pory sprawdzały się rewelacyjnie.
Do tej pory pomyślnie przeszły wszelkie testy z zakresu jazdy zimowej, plażowej, duktami leśnymi. A okazało się, że rozłożyła je jazda miejska.
A może tak zarozumiałe się stały przez te pozytywne wyniki z jazdy terenowej, że z dumy pękać zaczęły?
Mąż śledztwo na dętce przeprowadził (po raz czwarty) i z miną cokolwiek zadumaną i niepewną spytał czy abym przypadkiem nie wstąpiła w szeregi jakiegoś tajnego bractwa, które swoim adeptom każe po szkle spacerować?
Rozumie, że na wychowawczym kobieta odczuć może nieprzepartą pokusę urozmaicenia sobie dnia codziennego i różne szalone pomysły do głowy wpaść mogą (łącznie z brataniem się z jakimiś szklanymi bractwami), ale z tego stowarzyszenia to on prosi, żebym się wypisała i zaprzestała swoich po szkle spacerowych praktyk.
Ja też, a właściwie moje zginacze i prostowniki ramion z chęcią by przystały na tę sugestię. Bo mięśnie me po transportowaniu Hanki w objęciach swych (bo trzeba było "Wsad" z wózka wyciągnąć, żeby do przebitej dętki nie dorzucić jeszcze zdeformowanej i pokrzywionej felgi) też ochoty najmniejszej na powtórkę z rozrywki nie mają.
Ale cóż robić. Zabawiać się w Kopciuszka i na planowanej trasie spaceru dzień wcześniej szkło od ziaren piasku i innych takich oddzielać. No way!
Pozostaje mi tylko w zapasowe koło się zaopatrzyć. I mimo, że wypadłoby, że to piąte koło u wozu to wcale nie byłoby to koło zbędne czy niepotrzebne. :)

piątek, 29 października 2010

Na pierwszy ogień wystawiam barmana z przybytku gastronomicznego o romantycznej nazwie "U Jadźki" zwanym.
Trafiliśmy do owego lokalu z polecenia i niejako z oszczędności (poprzedniego dnia zaszaleliśmy z ogromniastymi dorszami w jednej ze smażalni siejąc tym spustoszenie w portfelach naszych). Z założenia miał to być wypad jednorazowy, ale jak już wdepnęliśmy to utonęliśmy. Ja rozpłynęłam się w całości w podawanym tam żurku (na samo wspomnienie
wyczuwam, że moje ślinianki podjęły właśnie wzmożoną pracę w moich ustach) i w barmanie. Człek to był postury znacznej, radości wręcz tryskającej z oczu i głosie tubalnym. A z twarzy, niby to surowej, nie schodził ukrywany pokątnie (ale jednak dostrzeżony przeze mnie) uśmiech.
Te jego zawołania biegnące przez salę całą i odbijające się po wszystkich kątach: "żur stygnie!", "dwa barszcze migiem!", "węgra na ruszt!" połączone z kipiącą od niego radością życia stanowiły dla mnie istną symfonię. Zaczęłam tam przychodzić codziennie. I już nie wiem, czy to dla wyśmienitego żurku czy dla pociągającego mnie werbalnie i życioenergetycznie barmana.

Ciągnąc dalej ten gastronomiczny wątek...
Ponieważ nadmorskie gofry są miłością mą przez cały okres pobytu nad morzem, dla wyrównania bilansu energetycznego wieczorami chodziłam sobie wzdłuż plaży z kijkami.
Gnając tak pewnego wieczoru przed siebie nagle objawili mi się plażowicze soute...
Zwolniłam.
Ucieszyłam się, że wzięłam ze sobą okulary.
Postanowiłam wykorzystać nadarzającą się okazję i wzbogacić mą dość mizerną kolekcję nagich mężczyzn podziwianych z bliska. Nie licząc młodocianych i niemowlaków raptem uzbierało się ich (nagich mężczyzn "na żywo") w moim dotychczasowym życiu sztuk dwie.
Mizeria - dorobek w dzisiejszych czasach raczej na miarę 14-latki, a nie kobiety mhmm...
trzydziestokilkuletniej.
Niestety, ku rozpaczy mej obiekty poddane mej obserwacji (jakoś tak się nieszczęśliwie złożyło) ustawiły się tyłem do kierunku mego patrzenia.
:(. Nie, żebym prowadziła statystyki porównawcze ;).

Za to drugiego i trzeciego dnia wiadomo było którędy biec będzie moja trasa treningowa. :)

23:20, wiklasia
Link Dodaj komentarz »

...być kobiecą domeną zawładnęło moim mężem - głowa go rozbolała. W obliczu morskiego zewu niezdolna się stałam do wykrzesania jakiegokolwiek odruchu miłosierdzia Matki Teresy z Kaluty względem ślubnego mego. W tej sytuacji wysłał się więc sam do łóżka w celu odebrania sobie przysługującej mu, a zarwanej nocną jazdą dawki snu. A my z Hanką zaczęłyśmy nasze wakacjowanie. Na pierwszy ogień naszych wakacyjnych manewrów obrałyśmy naszego gospodarza. Wkroczyłyśmy do jego punktu konsultacyjnego na krótką acz treściwą pogawędkę: co?, gdzie?, warto?, nie warto? Przy okazji oskubałyśmy go ze słodkich krówek. Zaopatrzone w świeżą wiedzę ruszyłyśmy na rekonesans. I tu okazało się, że Hania trafiła w swój żywioł. Promenada (no powiedzmy, że w przypadku Rowów to człowiek ma do czynienia raczej z promenadką, a nie Promenadą) to było to. I od tej pory tylko T O się liczyło. Dziewczątko roztaczało swój urok osobisty posyłając na lewo i prawo uśmiechy, zagadując przechodniów, wymachując kapelusikiem i innymi tekstyliami, które znalazły się w zasięgu jej rączek. Pozdrawiając tłumy, raczyła od czasu do czasu łaskawie rzucić coś (czyt. kapelusik) na pamiątkę w ten "rozentuzjazmowany" jej widokiem tłumek wielbicieli. Doskonaliła się w sztuce flirtu nie przepuszczając nikomu, czy to był dwuletni chłopczyk, czy starsza pani, zamężny, czy nie - na każdym wypróbowywała moc swojego osobistego uroku. Trochę zdębiałam. Potem poczułam się nieswojo. Ok. Jak każda matka uważam, że moje własne dzieciątko jest ładne, ale bez przesady. Żeby zaraz takie "ochy" i "achy" i "o jezunie". Fakt, jak wyskoczyła z czeluści mych wnętrzności sama byłam zaskoczona, że Toto takie czyste, nieopuchnięte zbytnio, po prostu ślicznota (choć jak teraz zerkam na jej pierwsze fotki to nijak tej śliczności dopatrzeć się nie mogę - gdzie ja wtedy miałam oczy? Ano fakt - byłam totalnie zbombardowana endorfinami i innymi takimi produkowanym przez mój organizm opiatami). Więc ok - nic jej nie brakuje, ale tego zauroczenia i zachwytu wakacyjnej gawiedzi nad potomkinią mą nie rozumiałam. Dziecię me rozsmakowało się w promenadowaniu i musiał to być żelazny punkt każdego dnia. A jak zobaczyła automaty do gry i inne takie... ło matulo!! W oczkach zamiast źrenic pojawiły się dolary. Jak w dobrej disneyowskiej kreskówce. W przyszłości obawiam się o moje finanse. Może do tego czasu ta pasja jej minie... Hanulka odkryła radość w promenadowaniu, a w czym ja się rozsmakowałam o tym będzie następnym razem, kiedy opowiem o ...

19:32, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 października 2010

... się zrobiło więc żeby przywołać wspomnienie lata, o naszych tegorocznych rowieńskich wakacjach sobie wspominam:

wyruszyliśmy

...... pod osłoną nocy i przy blasku księżyca.
W atmosferze lekkiego napięcia, które zwyczajowo na śląsku nazywa się reisefieber.
I gdyby nie odgłosy od czasu do czasu wydawane przez Hankę mogłabym uwierzyć, że oto mój romantyczny mąż (niestety ścisłowiec z niego straszny, romantyzm mu obcy zupełnie) porywa mnie - swą ukochaną (jeśli takim mianem można obdarzyć wiecznie czepiającą się żonę - tak, tak - stałam się takim egzemplarzem *) ) w romantyczną podróż w nieznane.
No, ale schodzę już z tych obłoków na ziemię.

Do Łodzi było w miarę sprawnie, szybko i miło.
Potem za sprawą jednego przycisku podróż stała się monotematyczna. A to za sprawą pewnej "pani", która zadomowiła się gdzieś w przedniej części samochodu i od tej pory nic tylko słychać było "jedziesz z niedozwoloną prędkością, jedziesz z niedozwoloną prędkością, ...". Gwoli wyjaśnienia - mimo, żem marudnym egzemplarzem - to nie byłam to ja. Te niekończące
się utyskiwania wychodziły z "ust" Dzipsy czyli GPS-a.

Pod Włocławkiem wpadliśmy. Nie, nie. Nie żebyśmy nagle na poboczu drogi dali upust ogarniającym nas dzikim żądzom i uprawiali szybki seks bez zabezpieczenia podczas owulacji. Nie, nie. Nic z tych rzeczy. Wpadliśmy w ogromniasty korek.
Czas płynął, a my staliśmy.

I staliśmy.

I staliśmy.

W końcu doczołgaliśmy się jakoś do Torunia.

Zarządziłam przerwę.
Po pierwsze - bo lubię Toruń (co absolutnie nie jest jednoznaczne z lubieniem Ojca Dyrektora :)),
po drugie - Hance należało się wylegiwanie na trawie.
Ponieważ zmęczenie i znużenie powoli dawały nam się we znaki więc i nastrój jakiś wojowniczy się wytworzył. Jakieś tam marudzenia, kwękania i ogólne czepialstwo o nie wiadomo co próbowało nami zawładnąć. W końcu udało nam się poskromić te zapędy.

Żonkiś poprosił o zamianę za kierownicą. Hura!!! Bo przed nami autostrada. Przez chwilę mogłam poczuć się jak młodszy Kubica. Niestety, jak to w Polsce bywa - prędzej czy później (w polskich warunkach niestety bardzo prędko) autostrada w końcu pokazała nam swój koniec.

W Gdańsku ślimaki nas wyprzedzały ...

Tabliczkę z napisem Rowy ujrzeliśmy dopiero po około 16 godzinach jazdy...

 

cdn

 

*) czepialski egzemplarz - nie oznacza w tym przypadku uczepiania się różnych części ciała współmałżonka, albo jak rzep psiego; egzemplarz czepialski = generujący o wszystko pretensje

23:24, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 października 2010

jesień....
drzewa mi się rozpłakały;
dziś całe popołudnie ich liściaste łzy z trawnika zbierałam.

23:15, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 października 2010

puk, puk...
stuka
tylko co?
Mętnym wzrokiem wodzę dookoła.

Świta....
puk, puk ....
z wnętrza dochodzi to stukanie...
taaa...., serce me puka stale, ale to nie to...
puk, puk...
Ok. Rozglądam się podejmując nikłą próbę zlokalizowania natrętnego pukacza.
Jedno oko otwarte, drugie dołącza do pierwszego. Rejestruję nasze łóżko, a my w nim -  czyli codzienny standard. Oprócz tego na pofalowanym pościelowym horyzoncie majaczy mi Pijany Zajączek czyli Hania. Niedospane niebożątko, ze wzrokiem mętnym jak próbka wody z Wisły pobrana do analizy z okolic Krakowa co i rusz przewala się wśród wzburzonej pościeli. Próbuje trzymać fason czyli pion, ale z miernym skutkiem. Piszę -Zajączek, bo jak na prawdziwego marchewkożercę przystało komplecik ząbków ostrych jak brzytewki ma i nie waha się ich używać. Piszę - Pijany - bo przetacza się wśród pościeli i pionu utrzymać niezdolna.  Wygląda na to, że próbuje zlokalizować resztki snów, które może gdzieś się w naszej pościeli zawieruszyły. A może (tu odezwał się mąż mój) tak wczesnym rankiem baru mlecznego poszukuje. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że na kaca mleko najlepsze jest. Patrzę na zegarek, ignorując nachalne już dobijanie się - ósma dochodzi. No dobra. Otwieram. Pijany Zajączek momentalnie lokalizuje jadłodalnię i z minką wielce ukontentowaną rozpoczyna konsumpcję.
A na mnie w tej chwili olśnienie spływa.
To dobijała się myśl do umysłu mego.
Rany!!!
Jesteśmy w posiadaniu kabiny teleportacyjnej!

Budowa cokolwiek toporna jest jak na takie jej cudowne właściwości. Raptem kilka oheblowanych desek i komplet szczebelków. Wnętrze kabiny wyścielone jest materacem obleczonym w zielony kocyk. Dookoła osłony przeciwrozpraszające z motywami zwierzątek zamontowane są. Głównym testerem jest nasze kobiedzieciątko. Czynnikiem uruchamiającym proces teleportacji jest sygnał dźwiękowy nadawany przez Hanię. Skutecznie nadawany.
Donoszę, że kabina teleportacyjna działa.
No bo jak wytłumaczyć fakt, że koHaniątko co wieczór troskliwie wkładane przeze mnie do owego ustrojstwa niezmiennie co rano lokalizowane jest w naszym łóżku.
Poszliśmy z postępem montując te niewinnie wyglądające dziecięce łóżeczko i umieszczając je w sypialni.
A może ktoś tu podstępem próbuje wymusić swą poranną obecność nie w tym miejscu co trzeba i rankiem kaca tak zwanego moralniaka ma

poniedziałek, 25 października 2010

Powyższe oto zdanie wpadło mi w oko podczas szperania w internecie. A ponieważ temat jest mi bliski, nie zdzierżyłam i stąd to moje pisanie.
Obrzydliwe? - tylko co w tym obrzydliwego?
Dziecię obrzydliwe? - jeśli tak, to nie mam więcej pytań
Pierś obrzydliwa? - niestety nie zwróciłam uwagi na płeć osoby, która taką opinię wyrażała (choć nick na forum nie zawsze jest odzwierciedleniem płci danego osobnika). Więc jeśli to była kobieta - to wyrazy współczucia, bo jak taka  co dzień spogląda do lustra i napotyka się na takie "obrzydlistwo" , które zakwitło na jej klacie - trauma do końca życia gotowa. Jeśli facet (a najprawdopodobniej heteroseksualny (chyba, że mieści się w tych szacunkowych 3-13% homoseksualnych)) - to też współczuję, tak obcować z kobietą wyposażoną w te "obrzydlistwa" ; no chyba, że ta część kobiecego ciała jest przez niego z premedytacją niezauważana (w co wątpię).
Wkurza mnie taki faryzeizm i obłuda. Jeśli kobiece piersi w zaciszu domowej alkowy są pożądane, to dlaczego "tępi" się je poza alkową. Jakoś nie spotkałam się z tym, żeby kobieta karmiąca etapowała swoim biustem na prawo i lewo podczas karmienia. Z reguły robią to dyskretnie.
A może obrzydliwe jest karmienie swojego dziecka, jak poprosi (czasem jest to głośne żądanie o wysokiej ilości decybeli) o jedzenie? Może ów osobnik (ten, dla którego to obrzydliwe) nigdy w miejscu publicznym nie spełnił prośby swojego dziecka, które prosiło np. o bułkę, bo karmienie swojego dziecka w miejscu publicznym jest... obrzydliwe.
A tak w ogóle to jestem wielbicielką kobiecych piersi (ale tak w normie, bez żadnych  odchyłów ) i jeśli dla kogoś ich fragment ukazujący się światu podczas karmienia jest nieestetyczny to postuluję wprowadzić prawo zabraniające bywania w miejscach publicznych osobom z krzywymi nosami, łysym, noszącym okulary i tych powyżej 70 lat życia - bo to też może być.... obrzydliwe.
Ech, ciśnienie mi podskoczyło.
Możliwe, że osobnik ów ma problem z seksualnością i cielesnością. Przecież pierś jest ... ludzka. Żadne monstrum jakieś (no chyba, że Pamelowskie) i wystawiane jest na światło dzienne, nie żeby etapować seksualnością, ale żeby nakarmić.
Dla mnie moje piersi podczas karmienia tracą aspekt seksualny, odzyskując go w innych "okolicznościach przyrody".
Rozumiem, że na mężczyznę widok kobiecej piersi (mimo, że "zasłoniętej" przez dziecko) może działać erotycznie (i dlatego my karmiące szanujemy to zasłaniając te fragmenty pieluszką / apaszką / itp), ale oburzenie kobiet ? Niezrozumiałe dla mnie.

A tak pozostając w tematyce mlecznej:
Hania rozbraja mnie swoimi postawami podczas karmienia, bo zdarzyło się jej przyjąć postawę:
a) na boksera z piąstkami wokół piersi dając do zrozumienia każdemu, kto by spróbował oderwać ją od niej :"tylko spróbuj, zbliż się to oberwiesz";
b) modlitewną - rączki splecione wokół piersi jak do modlitwy, a minka wyrażała: " Panie Boże, tylko żeby tego mleka nie zabrakło, więcej proszę"
c) "nie przeszkadzać, przecież zajęta jestem" robiąc minkę wielkopańską z podniesioną dłonią z wyprostowanymi i połączonymi wszystkimi paluszkami
d) na operatora koparki - chwyta jeden mój palec i zawzięcie nim steruje

Ależ Fidel Castro się ze mnie zrobił - przydługawy ten dzisiejszy wpis . Kończę zatem. Pobluzgałam sobie i trochę mi przeszło, a jakie jest Wasze zdanie?

sobota, 23 października 2010

A jednak mnie zdradziłeś. Poczucie dojmującego smutku mną owładnęło. Przecież ty i ja mamy iść przez życie razem. Bóg, los, przeznaczenie zadecydował, że będziemy stanowili jedno; związał nas aż do grobowej deski.

Dlaczego tak się stało?
Zawiedzione nadzieje i oczekiwania względem ciebie bolą.
Powoli oswajam ten smutek.
Ale wiesz co? Może i masz prawo do tego co się stało.
Przypomniały mi się słowa, dawno temu wypowiedziane: Ile ktoś włożył, ile dał, tyle otrzyma.
Masz rację. Zaniedbywałam cię. Te kilka chwil kiedy przychodziło opamiętanie i nagłym nadmiarem mojej uwagi i troski chciałam ci zrekompensować brak uwagi na co dzień to zbyt mało i zbyt późno. A ty zawsze przy mnie trwałeś, niezmiennie. I wtedy kiedy w liceum zajadałam stresy, i przy każdej nieprzespanej nocy, przy chorobie, przez całą ciążę, przy porodzie i po nim. Przyznaję -  czasem zdarzyło mi się badać ile jeszcze wytrzymasz, jakie są twoje granice, kiedy powiesz: "dość".
Raz przeprowadzałam cię przez głód, chłód i zapomnienie by potem w twoje wnętrze wtłoczyć masę słodyczy.
Miałeś prawo tak zareagować. Miałeś prawo do buntu.
Przecież i z pustego Salomon nie naleje.
Nie musisz spełniać wyśrubownych standardów stawianych ci przeze mnie.
Możesz żyć po swojemu. Ty - moje ciało trzydziestotrzyletniej kobiety po porodzie.
Zasłużyłes na to.

piątek, 22 października 2010

Wróciłyśmy ze spaceru.
Hania jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po wjechaniu w progi domostwa obudziła się i otworzyła swoje oczka w kolorze ultramaryny.
Nasze spojrzenia spotkały się.
Mimo, że umiem pływać - utopiłam się. Zatopiłam się w tym Jej spojrzeniu i zapragnęłam tak pozostać w nim i nurzać się w jego głębi.
W tamtej chwili patrzyłam na Prawdę, Czystość i Nieskazitelność.
Jej spojrzenie było jak czysta, źródlana woda.
Dwie cudowne kropelki.
Ja sama w tym momencie poczułam się jak kropla wiślańska z okolic Żuław. Zanieczyszczona wtłaczanymi mi od dzieciństwa regułami, "zasadami przyzwoitości", podczyszczana przez nieudolne z rzadka podejmowane próby dotarcia do własnego ja, "wzbogacana" pestycydami spływającymi z pól obsianych opiniami innych, ziarnami obłudy, pseudożyczliwości i tym co wypada, a co nie; ujmowana w karby przybrzeżnych obetonowań ograniczających i pacyfikujących mój naturalny swobodny nurt i siłę spływu. Przefiltrowana przez oczekiwania środowiska. Stara, zmaltretowana; ta, która zagubiła gdzieś po drodze całą Prawdę o sobie.

Przeczytałam gdzieś, że żeby dojść do źródła trzeba iść pod prąd.


Zawracam.


Do źródła.

 

20:55, wiklasia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 października 2010

Prośba o akredytację do objęcia funkcji piórnika zgłoszona
Biust mój aspiruje.
Większość dziewczyn na pewno doskonale wie co to test ołówka i na czym on polega.
Więc okazało się, że biust mój ma aspiracje nie byle jakie i jednym ołówkiem to nawet sobie "głowy" zawracać nie będzie. Postanowił iść na całość i w rolę piórnika na sztuk kilka chęć zgłosił. Na początku, tuż po porodzie czarno to widziałam. Bo od nadmiaru substancji mlecznej dumnie prężył się z każdej strony. O żadnych zwisach mowy być nie mogło. Jednak z czasem spuścił z tonu i ....z poziomu.

Zgłoszona na zawody

Niestety nikt nie uprzedził. Nawet nie zapytał. A ja tak nie lubię biegać. A tu przyszło mi ścigać się na czas z pęcherzem moim. Jak tylko poczuję, że presję wywiera, szukać muszę pewnego porcelanowego.
Chyba muszę polubić bieganie. Balsamem dla duszy mej jest świadomość, że przecież "Cała Polska biega". Od porodu to moje ulubione hasło z reklamy społecznej.

Resume
Postanowiłam się z tego wszystkiego śmiać. Ale już nie przez łzy. Tych to wylałam już ocean cały.
Postanowienia na przyszłość?

W kolejnej ciąży będę strażnikiem mej wagi. Pilnować będę tych optymalnych 12-15kg.

A co będę na mym biuście wyczyniać? Ano pasmanteryjnie mnie naszło. Od zawsze lubiłam robótki ręczne więc powinno się udać. Jak biust po zabiegach naciągania przez Hankę (i ewentualne kolejne dziecię) opadnie mi do pępka (ale do tego na szczęście jeszcze droga daleka, bo pępek po ciąży też się w dół przemieścił) to podratuję go (biust oczywiście, nie pępek) wszywając sobie dwa guziki w okolicach pach. A ponieważ piegowata jestem obficie, tak że dwa dodatkowe quasi pieprzyki nie powinny za bardzo rzucać się w oczy. Wybór w pasmanterii przeogromny więc z doborem odpowiedniego koloru nie powinno być problemu najmniejszego. Potem pozostanie mi tylko przekucie części piersi brodawką zwanej, ostębnowanie i gotowe - będę mogła swoje piersi podpiąć i może jeszcze jakoś fantazyjnie udrapować jak jakieś firaneczki .Ot i problem z głowy!

A i jaka radocha przy szydełkowaniu :)