napisane w wolnym czasie, kiedy to przemyślenia na temat macierzyństwa i tematów pobocznych w głowie mej miejsca wolnego już dla siebie znaleźć nie mogą
Lilypie Kids Birthday tickers Liczniki na stonę
Blog > Komentarze do wpisu

Kod dostępu

Musi być określona sekwencja. Odpowiedni szyfr. Inaczej nie zadziała. Zapadki nie uruchomią skomplikowanego mechanizmu.

Dziś wszystko było na swoim miejscu, prawie idealnie zgrane.
Tak jak podczas tamtych wakacji spędzanych w Lesznie.
Gruchające sierpówki, wilgoć poranka, której nie zdążyło jeszcze wygonić dzisiejsze słońce, cień na ulicy rzucany przez kamienice, w oddali przejeżdżające samochody - ta sekwencja dźwięków, zapachów uruchomiła mój wewnętrzny wehikuł czasu. Zapadki pamięci w mej niepamięci opadły, zwolniły wewnętrzny mechanizm wspomnień i znów były wakacje lat 90-tych, ja byłam nastolatką spędzającą wakacje u swojej babci. I na chwilę pojawiło się tamto uczucie błogości.

Innym razem idąc ulicą poczułam ten zapach. Jakiś przypadkowy przechodzień używał tej samej wody po goleniu.  I - wstyd się przyznać - poszłam za nim kawałek by przywołać wspomnienia, bo przecież tak pachniał On (przynajmniej ja tak go zapamiętałam). I zapadki uruchomiły wspomnienie jego skóry na moim policzku...

Zapachu smażonych domowych pączków nie znoszę. Bo kiedyś w dzieciństwie razu pewnego mocno przeholowałam i odchorowałam moje łakomstwo.

Śnieg dookoła, lekko skrzypiący pod butami, spacer po ciemku ulicami miasta - ta sekwencja budzi  wspomnienie ferii spędzanych u dziadków w Zakopanem i naszych rodzinnych wypadów do nieistniejącego już na Krupówkach CoctailBaru.

Coś, co wtedy wydawało nam się mało istotne, marginalne, prawie przez nas niezauważalne, dziejące się poza głównym nurtem wydarzeń - zapachy, dźwięki - zbudowało pamięć  o tamtych chwilach.
Ciekawe jakie tropy zapachowo - dźwiękowe stworzy sobie pamięć  moich dzieci?
Czy będą miały takie kotwice?
Jakie zapachy, dźwięki utworzą kody dostępu do ich wspomnień z dzieciństwa? 

 

niedziela, 27 maja 2018, wiklasia
TrackBack
TrackBack URL wpisu: